مسجدولی عصر(عج) محمدآباد ابوزیدآباد

مسجدولی عصر(عج) محمدآباد ابوزیدآباد

ای پیامبر بگو پروردگار من به اجرای عدالت امر کرده و اینکه روی به مساجد کنید و خدای را در کمال اخلاص بخوانید .
"سوره اعراف آیه 29"
------
سلام و درود خداوند بر شما خوانندگان عزیز هدف از ایجاد این وبلاگ ترویج فرهنگ صحیح اسلامی است این وبلاگ برای نشان دادن زحمات شبانه روزی اعضای کانون فرهنگی هنری مسجدولی عصر محمدآباد ابوزیداباد است که در راستای ترویج فرهنگ و هنر اسلامی تلاش میکنند طراحی شده است.
*******
ایمیل:sajjad91422@gmail.com
شماره تماس:09138891422

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

۹ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

شب های قدر بابرنامه های متنوع در مسجد ولی عصر(عج)برگزار شد که بااستقبال پرشور مردم روستا روبرو  بود.


.


برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید

چنان ‏که درک شب قدر، کاری مشکل است، بیان جایگاه و «قدر» شب قدر عملی است دشوار که تنها، راه‌یافتگان به آن شب عزیز می‏توانند واقعیت و حقیقت آن را بیان دارند؛ چرا که قرآن به پیامبر خدا(ص) فرمودند: «و تو چه دانی شب قدر چیست؟» در وصف آن همین بس که «از هزار ماه برتر است» و مسائلی بر قدر و منزلت این شب افزوده است، از جمله:
به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

رمضان1رمضان1رمضان2

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید

 جزء7 آیات 74-79 از سوره نعام
موضوع آیات : توحید ( تفکّر در پدیده ‏های جهان  و توجه به تحوّلات آنها،زمینه‏ى خداشناسى)
 
و [یاد کنید] هنگامى که ابراهیم به پدرش آزر [شخصى که بنابر روایات اهل‏بیت ، پدر خوانده یا عمویش بود] گفت : آیا بت‏هایى را به عنوان معبود خود انتخاب مى‏کنى ؟ قطعاً من تو و قومت تو را در گمراهى آشکار مى‏بینم .«74» و این گونه فرمانروایى و مالکیّت و ربوبیّت خود را بر آسمان‏ها و زمین به ابراهیم نشان مى‏دهیم تا از یقین‏کنندگان شود ،«75» چون [تاریکى] شب او را فرو گرفت ، ستاره‏اى دید [براى محکوم کردن ستاره پرستان با تظاهر به ستاره پرستى] گفت : این پروردگار من است ؛ هنگامى که ستاره غروب کرد ، گفت : من غروب کنندگان را دوست ندارم .«76» هنگامى که ماه را در حال طلوع دید [براى محکوم کردن ماه‏پرستان با تظاهر به ماه‏پرستى] ، گفت : این پروردگار من است ؛ چون ماه غروب کرد ، گفت : یقیناً اگر پروردگارم مرا هدایت نکند بدون شک از گروه گمراهان خواهم بود . «77» وقتى خورشید را در حال طلوع دید [براى محکوم کردن خورشیدپرستان با تظاهر به خورشید پرستى] گفت : این پروردگار من است ، این بزرگ‏تر است ؛ و هنگامى که غروب کرد ، گفت : اى قوم من ! بى‏تردید من [با همه وجود] از آنچه شریک خدا قرار مى‏دهید بیزارم .«78» من به دور از انحراف و با قلبى حق‏گرا همه وجودم را به سوى کسى که آسمان‏ها و زمین را آفرید ، متوجه کردم و از مشرکان نیستم .«79

جزء6 یات55-67 سوره مائده

 
موضوع آیه : ولایت
 
سرپرست و ولى شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده ‏اند؛ همانها که نماز را برپا مى ‏دارند، و در حال رکوع، زکات مى‏دهند. (55)
و کسانى که ولایت خدا و پیامبر او و افراد باایمان را بپذیرند، پیروزند؛ (زیرا) حزب و جمعیت خدا پیروز است. (56)
اى کسانى که ایمان آورده ‏اید! افرادى که آیین شما را به باد استهزاء و بازى مى‏گیرند -از اهل کتاب و مشرکان- ولى خود انتخاب نکنید1 و از خدا بپرهیزید اگر ایمان دارید! (57)
آنها هنگامى که (اذان مى‏گویید، و مردم را) به نماز فرا مى‏خوانید، آن را به مسخره و بازى مى‏گیرند؛ این بخاطر آن است که آنها جمعى نابخردند. (58)
بگو: «اى اهل کتاب! آیا به ما خرده مى‏گیرید؟ (مگر ما چه کرده‏ایم) جز اینکه به خداوند یگانه، و به آنچه بر ما نازل شده، و به آنچه پیش از این نازل گردیده، ایمان آورده ‏ایم. و این، بخاطر آن است که بیشتر شما، از راه حق، خارج شده ‏اید.» (59)
بگو: «آیا شما را از کسانى که موقعیت و پاداششان نزد خدا بدتر از این است، با خبر کنم؟ کسانى که خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده، (و مسخ کرده،) و از آنها، میمونها و خوکهایى قرار داده، و پرستش بت کرده ‏اند؛ موقعیت و محل آنها، بدتر است؛ و از راه راست، گمراهترند. » (60)
هنگامى که نزد شما مى‏آیند، مى‏گویند: «ایمان آورده ‏ایم!» (اما) با کفر وارد مى‏شوند، و با کفر خارج مى‏گردند؛ و خداوند، از آنچه کتمان مى‏کردند، آگاهتر است! (61)
بسیارى از آنان را مى‏بینى که در گناه و تعدى، و خوردن مال حرام، شتاب مى‏کنند! چه زشت است کارى که انجام مى‏دادند! (62)
چرا دانشمندان نصارى و علماى یهود، آنها را از سخنان گناه‏آمیز و خوردن مال حرام، نهى نمى‏کنند؟! چه زشت است عملى که انجام مى‏دادند! (63)
و یهود گفتند: «دست خدا (با زنجیر) بسته است.» دستهایشان بسته باد! و بخاطر این سخن، از رحمت (الهى) دور شوند! بلکه هر دو دست (قدرت) او، گشاده است؛ هرگونه بخواهد، مى‏بخشد! ولى این آیات، که از طرف پروردگارت بر تو نازل شده، بر طغیان و کفر بسیارى از آنها مى‏افزاید. و ما در میان آنها تا روز قیامت عداوت و دشمنى افکندیم. هر زمان آتش جنگى افروختند، خداوند آن را خاموش ساخت؛ و براى فساد در زمین، تلاش مى‏کنند؛ و خداوند، مفسدان را دوست ندارد. (64)
و اگر اهل کتاب ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند، گناهان آنها را مى‏بخشیم؛ و آنها را در باغهاى پرنعمت بهشت، وارد مى‏سازیم. (65)
و اگر آنان، تورات و انجیل و آنچه را از سوى پروردگارشان بر آنها نازل شده ( قرآن) برپا دارند، از آسمان و زمین، روزى خواهند خورد؛ جمعى از آنها، معتدل و میانه‏رو هستند، ولى بیشترشان اعمال بدى انجام مى‏دهند. (66)
اى پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملا (به مردم) برسان! و اگر نکنى، رسالت او را انجام نداده‏اى! خداوند تو را از (خطرات احتمالى) مردم، نگاه مى‏دارد؛ و خداوند، جمعیت کافران (لجوج) را هدایت نمى‏کند. (67)

وقتی به یک ضیافت دعوت می شویم خودمان را متناسب با آن ضیافت را آماده می کنیم. شیوه پوشش، آرایش ظاهری و رفتار ما می بایست مناسب با آن مراسم باشد. ماه مبارک رمضان نیز یک مهمانی معنوی است. از آن جا که روزه دار در ماه مبارک رمضان به ضیافت الهی دعوت شده است، طبیعى است که مقدّمات حضور در این ضیافت نیز باید متناسب با آن باشد. 
امام رضا (ع) در این باره خطاب به اباصلت فرمود: ... اى اباصلت، بیش تر روزهاى ماه شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است. تقصیرات خود را در آن چه از آن گذشته جبران نما و به چیزى که به تو سود مى رساند روى آور. دعا، استغفار و تلاوت قرآن را بسیار نما و از گناهان خود نزد خدا توبه کن، تا ماه خدا به سوى تو رو آورد، در حالى که براى خداوند عزّ و جلّ خالص شده باشى، و هیچ امانتى بر گردنت نباشد جز آن که ادا نموده باشى و در دلت کینه مؤمنى نباشد، مگر آن که از دل خارج کرده و هیچ گناهى نباشد، جز آن که از دل زدوده باشى و از خدا بترس..." 1
ماه رمضان که از راه می رسد، همه جا را عطر خدا فرا می گیرد. هر کس در حد و اندازه خودش، تلاش می کند تا از این مهمانی بهره مند شود. گناه کردن ها کم می شود. جرائم کاهش می یابد. نوای ربنا در گلدسته های شهر می پیچد. امام رضا (ع) در خصوص ماه رمضان از پدران بزرگوارشان علیهم السّلام از حضرت علی علیه السّلام نقل کردند که حضرت رسول صلّی الله علیه و آله فرمودند: " ماه رمضان ماه بزرگی است، خداوند در آن ماه، خوبی ها را زیاد می کند و بدی ها را از بین می برد و درجات را بالا می برد؛ هر کس در این ماه صدقه ای بدهد، خداوند گناهانش را می آمرزد، و هر کس به بندگانش نیکی کند، خداوند او را می آمرزد و هر کس در این ماه خوش اخلاق باشد، خداوند او را می آمرزد، و هر کس در این ماه خشم خود را فرو برد، خداوند او را می آمرزد و هر کس در این ماه صله رحم کند، خداوند او را می آمرزد. سپس حضرت صلّی الله علیه و آله فرمودند: این ماه مثل سایر ماه ها نیست، هر وقت به شما رو کند، با رحمت و برکت رو می کند، و وقتی از شما جدا شود، با بخشش گناهان دور می شود؛ این ماه ماهی است که خوبی ها در آن زیاد می شود و کارهای نیک در آن مورد قبول است. هر کس از شما برای خدا دو رکعت نماز نافله بخواند، خدا او را می بخشد. سپس فرمود: بدبخت کسی است که این ماه تمام شود و گناهانش بخشیده نشود و هنگامی که نیکوکاران، پاداش های خدای کریم را دریافت می کنند، زیان کرده باشد".2

جزء پنج  آیه 135 سوره نساء
 
موضوع آیه :عدالت محوری مهمترین ویژگی اهل ایمان
 
اى اهل ایمان ! [همواره در همه امور زندگى] قیام کننده به عدل ، و گواهى دهنده براى خدا باشید ، هر چند به زیان خود یا پدر و مادر یا خویشانتان باشد . اگر [یکى از دو طرف نزاع] توانگر یا فقیر باشد [با لحاظ کردن وضع آنان ، بر خلاف خدا گواهى ندهید ؛ زیرا] خدا به حمایت از آنان و رعایت حالشان سزوارتر است . پس [در هنگام گواهى دادن] از هواى نفس پیروى نکنید که از حق منحرف شوید . و اگر زبانتان را [به سوى گواهى ناحق و دروغ] بپیچانید ، یا از گواهى دادن روى برتابید ؛ یقیناً خدا همواره به آنچه انجام مى‏دهید آگاه است .